Strona główna O Lipowcu Historia Turystyka Położenie Dojazd
 
     
 

 

 

 
 
     
  O Lipowcu

Lipowiec jest jedną z najstarszych miejscowości w regionie. Pierwsze wzmianki o niej datuje się na 1534 rok. To malowniczo położona wieś na pełnych uroku wzgórzach Roztocza Zachodniego. Liczy obecnie około 200 gospodarstw i jest najbardziej na północny - wschód wysuniętym zakątkiem w gminie Tereszpol.

Jej główna część leży na pełnej urokliwych krajobrazów, bezwodnej krainie Wyżyny Lubelskiej. Spora część wsi położona jest na wierzchowinie Roztocza Zachodniego. Gdy znajdziemy się na najwyższym wzniesieniu tej krainy - Dąbrowie, przed nami rozpościera się ogromna połać lasów Puszczy Solskiej. Przy dobrych warunkach atmosferycznych widoczność sięga nawet dwudziestu pięciu kilometrów.

Roztoczańskie lasy otaczające Lipowiec pełne są przeróżnych niespodzianek. Szczególnie zachwycają przepiękne, momentami trudne do sforsowania, wąwozy lessowe. Oprócz niezwykłych widoków, wąwozy te dostarczają innych atrakcji.
Lipowieckie lasy, pełne wszelakiego rodzaju grzybów oraz innych dobrodziejstw natury są idealnym wręcz miejscem dla amatorów tego rodzaju relaksu.

Całkiem niedawno pojawiła się szansa na to, iż miejscowość nabierze cech uzdrowiskowych. Odkryto tutaj bogate źródła solankowe.

Lipowiec z roku na rok coraz bardziej sprzyja turystom złaknionym widoku roztoczańskich cudów przyrody. Powstały tutaj gospodarstwa agroturystyczne oferujące znakomite warunki żywieniowe i mieszkaniowe.

Właściciele gospodarstw organizują mieszkającym w nich turystom wiele form czynnego wypoczynku. Mogą oni odbywać wycieczki, zarówno rowerowe jak i piesze a w zimie brać udział np. w kuligach, korzystać z dogodnych warunków do uprawiania różnych sportów zimowych.

Mieszkańcy wsi utrzymują się głównie z rolnictwa, gdy popatrzymy z jakiegokolwiek wzniesienia na szachownicę okolicznych pól da się zauważyć, iż oprócz tradycyjnych upraw takich jak zboża czy ziemniaki, miejscowi uprawiaj również malinę, porzeczkę czarną, truskawkę oraz inne owoce miękkie.

 

     

 

 

 
 
         
  Polecamy      
 
KWATERA AGROTURYSTYCZNA PROROCK

Urszula Borsuk

www.prorock-pl.com

Lipowiec 183
tel. (0-84) 641 88 94
tel. kom 0 607 076 312
tel. kom 0 692 308 866
e-mail: borsuk@prorock-pl.com

  
 
         
 
     
 
     
© Lipowiec.com 2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.  

projekt i wykonanie: kustra